Dariusz Dyner

DARIUSZ DYNER

Producent telewizyjny, operator, dziennikarz.

Wyróżniony odznaczeniem przez Ministra Kultury „Zasłużony dla kultury” oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

W 1990 roku współtworzył pierwszą w Europie wschodniej prywatną Telewizje Echo we Wrocławiu.

W 1993 roku założył wspólnie z Witoldem Świetnickim ( pierwszym redaktorem naczelnym TV Echo) firmę producencką Fajgel Film Production. Od 1994 nieprzerwanie współpracuje z Telewizją Polską S.A z Programem 1, Programem 2, TVP Polonią  i TVP Wrocław.

Inspiracją dla telewizyjnych programów często była rodzina a nawet domowy zwierzyniec, pies Whisky i dwa koty, które zainspirowały aż tak, że powstały dwa cykle dokumentalne „Psi psycholog” i „ ZOO bez tajemnic” oraz „ZOO story”

Żona, Kasia – dziennikarka telewizyjna wspiera męża nie tylko w pracy. Daje mu jednak od siebie odpocząć gdy z ekipą telewizyjną wyjeżdża w świat. Jako dziennikarka była m.in. w Libanie i Iraku.

Od 1994 roku na różnych antenach TVP gościły programy przygotowane według jego autorskich pomysłów. Wśród nich najlepiej zapamiętane to m.in.:

Złoty interes - TVP2,  Poczta polowa - TVP2, Krzyżówka Szczęścia - TVP2 szczególnym sentymentem darzył programy dla dzieci i młodzieży, które powstawały gdy córka Marta chodziła do szkoły. Były to m.in.: „Budujemy mosty”  w TVP1  i „Cybermisja”,  za którą otrzymał Gran Prix na międzynarodowym Festiwalu w Bułgarii.

W tym czasie wykreował trzy gwiazdy telewizyjne: Maraka Obszarnego, Magdę Mołek i Krzysztofa Hołowczyca, debiutowali oni i zdobywali pierwsze szlify telewizyjne w jego popularnym teleturnieju „Krzyżówka Szczęścia”

Wyprodukował  trzy filmy fabularne.

Film „O rety, moja babcia ma chłopaka”, który otrzymał nagrodę główną w kategorii "Najlepszej komedii zagranicznej" na Atlantic City Film Festival w Stanach Zjednoczonych w 2000 roku.

Film „Golasy” na 17 Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Filmowym zdobył nagrodę publiczności.

Film „Powiedz prawdę, przecież Cię nie biję”  został zaprezentowany w ramach kina niezależnego na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2012 roku.

W Rotary Wrocław Panorama od 2004 roku za sprawą ówczesnego członka klubu Włodka Cierlińskiego

W 2005 roku zainicjował zakup elektrycznego wózka inwalidzkiego dla niepełnosprawnego artysty Dariusza Łacha ze Ścinawy. Przekazanie odbyło się podczas Festiwalu Niepełnosprawnych w Lubsku i pokazane na antenie TVP2 .

W sezonach 2007/08 i 2010/11 pełnił funkcję Strażnika Godła.

Oficer CICO w 2011/12.  W 2008 roku zrealizował film z okazji 100 lecia Rotary, który został wyemitowany w TVP Info.

Czynnie wspierał wiele inicjatyw w Klubie Rotary Panorama, w tym współorganizował ostatnie bale karnawałowe.

W roku 2012/2013 pełni funkcję Prezydenta RC Wrocław Panorama.