Piknik w Łodzi 15-06-2019r.

Klub RC Łódź Centrum organizuje 15 czerwca piknik związany z bezoperacyjnym leczeniem stopy końsko-szpotawej.

W załączniku informacja o schorzeniu i program pikniku.

Serdecznie zapraszamy, może młodzi lekarze będą zainteresowani , zapraszamy też wszystkich którzy spotkali się z tym problemem.

Pozdrawiam serdecznie

Ewa Radomińska

Prezydent  Klubu RC Łódź Centrum

email   radominska@interia.pl

tel +48 604568181

Łódź, dnia 6 maja 2019 rok

Drodzy Przyjaciele Rotarianie

Problem wady wrodzonej stopy, tzw. stopy końsko szpotawej dotyczy rocznie ponad 400 noworodków. Szacuje się, że w województwie łódzkim przez ostatnie 10 lat przyszło na świat około 250 dzieci z tą wadą. Stopa końsko-szpotawa jest najczęstszą wrodzoną deformacją narządu ruchu. Deformacją, nie malformacją, gdyż wszystkie elementy stopy się wykształciły.

Metoda leczenia nieoperacyjnego polega na manipulacji i stopniowej redresji (zmianie ustawienia) stopy i unieruchomienie jej w op. gipsowym. Zmiany gipsów dokonuje się co tydzień i ten etap leczenia trwa 4-6 tygodni. Efekty takiego leczenia wykonanego w sposób prawidłowy, pozwalają przede wszystkim uniknąć zabiegu operacyjnego. Dopiero pod koniec lat 90 XX. wieku metoda zaczęła być szerzej znana dzięki publikacji doświadczeń dr Ponsetiego. Coraz więcej lekarzy się do niej przekonuje. Niestety, ciągle sporo osób twardo trzyma się obalonej już teorii leczenia operacyjnego. Niedocenianą i bagatelizowaną cechą leczenia opatrunkami gipsowymi (nieoperacyjnego) jest zegarmistrzowska precyzja podczas zakładania i sekwencja ruchów podczas korekcji stopy.  Jako doleczanie stosuje się szynę derotującą do 4rż, utrzymująca skorygowaną nieoperacyjnie stopę. To jest to co wymaga ciągłego doskonalenia techniki i rozpowszechnienia wiedzy wśród społeczeństwa.

Jako Klub Rotary Łódź Centrum pragniemy zorganizować Piknik Rodzinny w Parku Źródliska
w dniu 15.06.2019 r. od godz. 11 dla wszystkich chętnych z naszego miasta i województwa. W części informacyjnej przewidujemy przemówienia zaproszonych gości m.in. Konsultanta Krajowego ds. Ortopedii i Traumatologii, Konsultanta Wojewódzkiego ds. Ortopedii, Przewodniczącego Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Połozników oraz kilku specjalistów z zakresu ortopedii. Wyrażamy nadzieję, że projekt pikniku informacyjnego połączonego z organizacją gier i zabaw dla dzieci jest najlepszą formą prezentacji problemu.

Naszym celem jest rozbudowanie projektu do cyklicznych, corocznych spotkań wokół szeroko pojętego zagadnienia zdrowia dzieci, pozwoli to wzbudzić zainteresowanie wśród ekspertów z Polski i zagranicy oraz podniesie świadomość zdrowotną społeczeństwa.

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w naszej imprezie. Będzie na poważnie dla dorosłych i na wesoło dla dzieci.

PROGRAM              Park Żródliska

TUBAJKA

Godz. 11.00 - start w parku, w altance:

- powitanie przez organizatora - dr B. Pruszczyński, E. Radomińska

- konsultant wojewódzki ds. Ortopedii- prof. M. Synder

- przewodniczący sekcji ultrasonografii PTG - prof. D. Borowski

- przemówienie przedstawiciela Urzędu Miasta Łódź

- prof. M.Domzalski

11,30 Sala konferencyjna Kawiarnia Tubajka - część merytoryczna spotkania;

wprowadzenie - dr B, Pruszczyński

I7.0a prof, M. Synder

1,ż.1,5 dr B. Pruszczyński - o dr l. Ponsetim

1,ż,4O prof. D. Borowski - możliwości prenatalnej diagnostyki ultrasonograficzne1