Natalia

17-letnia Natalia i jej 14-letni brat zostali bez środków do życia i bez wsparcia dorosłych. Nie chcieli trafić do domu dziecka. Dzięki pomocy szkoły udało się tego uniknąć. Ale wciąż pozostaje problem utrzymania dzieci. Chcemy im pomóc.

Jak wszystkie kluby Rotary, otrzymujemy bardzo wiele listów z prośbami o pomoc, które rozpatrujemy. Na początku października do naszego klubu Wrocław Panorama trafiło pismo od dyrekcji jednego z wrocławskich liceów. Jego treść wywołała w klubie wyjątkowe poruszenie.

„(…) zwracamy się z prośbą o każdą możliwą pomoc (np. stypendialną,  finansową, rzeczową, refundację kosztów bądź inną) dla nieletniej uczennicy, Natalii.

Uczennica wraz z bratem wychowywana jest wyłącznie przez ojca. Rodzice rozwiedli się, kiedy Natalia była w zerówce. Z matką nie utrzymują kontaktów. Matka jest chora (schizofrenia) a także ma problem alkoholowy. Ma odebrane prawa rodzicielskie. W czerwcu 2014 r. ojciec uczennicy przeszedł zabieg operacyjny, ma zdiagnozowanego guza kręgosłupa i cukrzycę. Jego stan zdrowia nie pozwala na samodzielne poruszanie się. Wymaga całodobowej opieki.

W bliższej i dalszej rodzinie Natalii i jej brata nie można wskazać osoby, która mogłaby opiekować się dziećmi. rodzina  nie wykazuje zainteresowania losem dzieci.

Od marca 2014 r. ojciec nie pracuje z powodu problemów zdrowotnych. Rodzina utrzymuje się z dochodów, których łączna kwota wynosi ok. 1 000 zł. Niekiedy otrzymują dodatkowo z MOPS – u refundację kosztów poniesionych na leczenie ojca. Na chwilę obecną ojciec nie otrzymuje renty.

Rodzina zajmuje mieszkanie dwupokojowe w starym budownictwie, wyposażone w podstawowy sprzęt domowy. Mieszkanie jest zadbane,  jest  ono zadłużone (rodzina nie opłaca czynszu, gdyż budżet domowy na to nie wystarcza). Status mieszkania wymaga wyjaśnienia; dziadek uczennicy właściciel mieszkania –zmarł w czerwcu tego roku.

Natalia jest skromną uczennicą. Rzetelnie podchodzi do obowiązków szkolnych. Ponadto opiekuje się młodszym bratem, wspiera ojca i prowadzi gospodarstwo domowe. Sama nie domaga się szczególnego traktowania w tej trudnej dla rodziny sytuacji, jednakże nie jest w stanie sama udźwignąć ciężkiej sytuacji ekonomicznej rodziny. Zależy nam, by mogła skoncentrować się na nauce, przygotowaniu do matury a nie  dodatkowo zajmować się zapewnieniem bytu rodzinie. Natalia ma szansę otrzymać stypendium szkolne, którego wysokość w ubiegłym roku szkolnym wyniosła w sumie 655 zł jako jednorazowa pomoc”.

Suma nieszczęść, jaka spadła na te dzieci jest wstrząsająca. W rozmowach z nami dyrektor szkoły podkreślała, że Natalia jest dobrą uczennicą, a jednocześnie osobą skromną, skrytą i zdystansowaną. Nie zwierzała się koleżankom ani nauczycielom ze swojego położenia. Sprawa wyszła na jaw dopiero, gdy wychowawczyni zapytała dziewczynkę, dlaczego nikt z rodziców nie pojawia się na zebraniach.

Zastanawialiśmy się długo nad formą pomocy, ale z rozmów z przedstawicielami szkoły jednoznacznie wynikało, że Natalii przede wszystkim potrzeba po prostu pieniędzy. Nauczycielom zależy na tym, by dziewczyna mogła się uczyć, zamiast pracować na swoje utrzymanie. Pedagog szkolna i psycholog podjęły szybką akcję, dzięki której Natalia i jej brat zyskali opiekuna prawnego. To rozwiązanie gwarantuje, że dzieci nie trafią do placówki opiekuńczej, ale będą mogły zostać w swoim domu.

Za rok Natalia skończy 18 lat i zostanie prawnym opiekunem brata.

Klub postanowił przyznać comiesięczne stypendjium Natalii w wysokości 2000 zł. płatne miesiecznie w kwocie 200zł.