INTERNET

Dziś mija 20 lat od pierwszego w naszym kraju połączenia internetowego.

Jako - że dostęp do globalnej sieci jest w dzisiejszych czasach jedną z najbardziej pożądanych "wygód" w naszych domach, również właściwie nieodzowny w naszym ruchu – obecnie jest to podstawowe źródło wymiany rotariańskich informacji za Mariuszem SQ6IUV przytaczam trochę Historii Rozwoju Polskiego Internetu.

Historia Internetu w Polsce

Pierwsze połączenie naszego kraju z Internetem nastąpiło już 17 sierpnia 1991 r. ( po całkowitym zniesieniu COCOM – Komitet Koordynacyjny Wielostronnej Kontroli Eksportu – zabezpieczenie przed wykorzystywaniem zaawansowanych technologii m.in. przez kraje bloku wschodniego ).

Jedynym operatorem sieci w tym czasie była NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) działająca pierwotnie w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. Stworzona została szkieletowa sieć IP, która poprzez Kopenhagę była połączona z resztą świata.

Łącze miało początkowo przepustowość 9600 bps (bitów na sekundę) i przez najbliższe lata służyło głównie społeczności akademickiej.

Na rynku pojawiło się jednak zapotrzebowanie na takie usługi i stopniowo przedsiębiorstwa i osoby prywatne zyskiwały dostęp do sieci.

Jako pierwsze w swojej ofercie łącza internetowe zaproponowały TP i firma ATM (pierwsza polska prywatna firma proponująca klientom komercyjny dostęp do Internetu).

Przełomowym wydarzeniem w historii polskiego Internetu było uruchomienie przez TP jako pierwszego operatora w Europie usługi dial-up czyli komutowanego dostępu do Internetu pod numerem 0202122. Zapewniło to powszechny dostęp do sieci wielu Polakom, również dzięki darmowym kontom poczty elektronicznej zaproponowanym w tym czasie przez firmę Polbox.

Na kolejne milowe kroki w rozwoju technologii i dostępu do sieci nie trzeba było długo czekać. W 1999 roku TP wprowadza pilotażowo SDI czyli usługę stałego dostępu do Internetu, która pozwala na nieograniczone, nielimitowane połączenie z siecią, bez konieczności każdorazowego dodzwaniania się. SDI realizowany był na tym samym łączu, na którym pracuje klasyczna linia telefoniczna. Zapewniał dostęp do Internetu z prędkością do 115 kb/s oraz stały adres IP. Umożliwiał jednoczesne surfowanie po sieci i korzystanie z telefonu. Było to doskonałe rozwiązanie dla osób, które używają Internetu przede wszystkim do przeglądania stron WWW oraz korzystania z poczty elektronicznej.

Jednak prawdziwą erą potęgi Internetu jest XXI wiek.

Od samego początku tego stulecia na rynku usług internetowych nie tylko zaczyna panować większa konkurencja (pojawiają się ogólnopolscy operatorzy tacy jak Netia, czy UPC oraz lokalni dostawcy), ale upowszechniają się technologie pozwalające jeszcze szybciej korzystać z dostępu do sieci.

Strony: