Festung Breslau - Kapitulacja

Festung Breslau, czyli twierdza Wrocław została utworzona w czasie II wojny światowej.

Już w 1944 r. miasto zostało ogłoszone twierdzą. W styczniu 1945 roku ogłoszono ewakuację ludności cywilnej (trudne warunki zimowe przyczyniły się do śmierci ponad 90 tys. ludzi).

Bitwa stoczona w dniach od 13 lutego do 6 maja 1945 r., zwana jest oblężeniem Wrocławia.

Wrocław oblegany był ponad 2,5 miesiąca przez wojska 1. Frontu Ukraińskiego, którymi dowodził marszałek Koniew.

Festung Breslau skapitulowała jako jedno zostatnich niemieckich miast - 4 dni po zdobyciu Berlina, a na dwa dni przed podpisaniem przez Niemcy kapitulacji.

Dowódca twierdzy, generał Hermann Niehoff, po negocjacjach z generałem Głuzdowskim podpisał kapitulację 6 maja 1945. Wrocław skapitulował jako jedno z ostatnich miast niemieckich, cztery dni po zdobyciu Berlina, dwa dni przed podpisaniem przez Niemcy ogólnej kapitulacji. Warunkiem kapitulacji były gwarancje godnego traktowania udzielone przez Sowietów. Generał Głuzdowski gwarantował jeńcom opiekę medyczną, zachowanie własności osobistej oraz natychmiastową repatriację po zakończeniu wojny. Żadna z obietnic nie została spełniona. Większość jeńców trafiła do sowieckich łagrów, skąd wielu z nich (być może nawet połowa) nigdy nie wróciło. Bilans strat we Wrocławiu to szacowana na ponad 700 tysięcy liczba cywilów zmuszonych przez władze niemieckie do opuszczenia miasta; zginęło 6 tysięcy żołnierzy (23 tysiące zostało rannych); wśród dziesiątek tysięcy cywilów, którzy zginęli podczas ewakuacji lub ostrzału miasta, było też 3 tysiące samobójców. Zniszczone w mieście budynki obróciły się w 18 milionów metrów sześciennych gruzu.

6 maja 18:30 nastąpiło podpisanie kapitulacji Wrocławia w willi Colonia na Krzykach. W tej wili zamieszkuje i oprowadza nas po niej  Jan „Jony” Nadwyczawski nasz kolega i przyjaciel z RC Wrocław Centrum.

Willa Colonia

Filmy z You Tube