Edyta przywozi dzieci z Peru

Wrocław, 05.03.19 r.
Szanowni Państwo!
Czy zechcieliby Państwo przyłączyć się do spełnienia dziecięcych marzeń? Marzeń dzieci, które żyją wiele tysięcy kilometrów stąd, w małym peruwiańskim miasteczku, wysoko w Andach; dzieci, które na co dzień łączą naukę z pracą, aby pomóc swoim rodzicom w hodowli alpak, uprawie kukurydzy, zbiorze ziół. Te dzieci dostały właśnie od losu wyjątkową szansę, aby przeżyć największą przygodę w ich życiu, przygodę, która może odmienić ich losy. Szóstka dzielnych, uzdolnionych artystycznie dzieci ze szkoły demokratycznej w Huamachuco może przyjechać do Polski, do Wrocławia i wziąć udział w projekcie kulturalno-edukacyjnym Brave Kids, jeśli tylko będziemy w stanie pokryć koszty biletów lotniczych dla małych artystów z Peru i ich opiekuna.
Brave Kids to projekt, pod podczas którego spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata. Różnią się doświadczeniami życiowymi, talentami artystycznymi, religiami i tradycjami. Łączą je za to chęć wspólnego tworzenia, otwartość na drugiego człowieka i niebywała umiejętność przełamywania barier i ograniczeń świata dorosłych. Znaczącym aspektem Brave Kids jest zaangażowanie lokalnej społeczności – dzieci uczestniczące w projekcie mieszkają w domach lokalnych rodzin. Zarówno dla dzieci, jak i dla rodzin goszczących to wyjątkowa bliskość często zupełnie odmiennego świata, a także lekcja szczodrości, cierpliwości i niejednokrotnie przyjaźń na całe życie. Wielkim finałem Brave Kids jest wspólnie przygotowany spektakl, będący barwnym kolażem kultur i tradycji. Dzieciaki udowadniają, że w ciągu kilku tygodni, dzieląc się swoim doświadczeniem i umiejętnościami, potrafią przygotować pokaz będący symbolem pokoju, przyjaźni i głosu dzieci.

Ceci Paolę (8 lat), Omara Francisko (13 lat), Clarę Margarita (13 lat), Flor Jhoselyn (14 lat), Madeleyn Brishy (15 lat) i Carlitosa Francisco (16 lat) poznałam podczas mojej podróży do Peru w ubiegłym roku. Pomimo bardzo ciężkich warunków życia są pełni radości, ciekawi świata, z dumą i zaangażowaniem reprezentują kulturę swego kraju i pragną podzielić się nią z innymi dziećmi świata.

To właśnie one, jako pierwsze dzieci z Ameryki Południowej w całej 10-letniej historii projektu Brave Kids, mają szansę przylecieć w czerwcu br. do Wrocławia i przez prawie miesiąc doskonalić swoje artystyczne talenty, wymieniać się doświadczeniami z ponad 100 dzieci z różnych krajów świata, poznawać polskie tradycje i gościnność, nawiązywać kontakty i znajomości, które mogą przerodzić się w przyjaźnie na całe życie. Tym projektem żyje całe Huamachuco! To pierwsza taka szansa dla mieszkańców tego miejsca. To spełnienie marzeń nie tylko samych dzieci, ale też ich rodziców, przyjaciół. Zapraszam Państwa do obejrzenia krótkiego filmu, w którym opowiem więcej o projekcie:

Wiele przeszkód, zwłaszcza formalnych i organizacyjnych, zostało już pokonanych, pozostała jeszcze jedna - wysoki koszt przyjazdu grupy, którego festiwal Brave Kids nie może niestety pokryć (koszty podróży Huamachuco-Lima-Huamachuco, bilety lotnicze Peru-Polska-Peru dla dzieci i opiekuna grupy, lokalny transport w Polsce: Warszawa-Wrocław-Warszawa, ubezpieczenia i koszty związane z wyrobieniem paszportów). W tym celu zorganizowałam zrzutkę publiczną (www.zrzutka.pl/peru) oraz charytatywny koncert flamenco, który odbył się 24 lutego 2019 r. we Wrocławiu , a cały dochód uzyskany podczas koncertu przeznaczony został na rzecz akcji.
Wszystkie działania akcji można śledzić na bieżąco tutaj: www.facebook.com/Peru-Brave-Kids-2019-PL-369160107222359
Brave Kids opiera się w głównej mierze na wsparciu sponsorów oraz partnerów. Jednym z mecenasów jest Miasto Wrocław, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Rzecznik Praw Dziecka i UNESCO sprawują patronat honorowy nad projektem i festiwalem. Dzięki wielu ludziom o otwartych sercach udało nam się już zebrać ponad 40% potrzebnej kwoty. Niestety wciąż jeszcze brakuje części funduszy, aby pokryć koszy transportu, a czas biegnie nieubłaganie. Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe akcji. Każda kwota będzie liczącą się cegiełką w budowie szczęścia tych dzieci i przyczyni się do poszerzania horyzontów wielu ludzi, pozwoli też na to, by siła pięknego festiwalu oddziaływała na edukację, współpracę i potencjał najmłodszych.
Pięknie dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moją akcją i pozostaję z nadzieją na Państwa pozytywną odpowiedź.

Edyta Wołyniec
       Rotary Club