Salon Wojtka

Wojciech Frączak

Salony z Tradycją

Od warsztatu do salonu

W latach 80, zaczynało swoją przygodę z motoryzacją małżeństwo Ewy i Wojciecha Frączaków, właściciele ASO Frączak, autoryzowanego dealera Mercedes-Benz.

Założone w 1981 roku przedsiębiorstwo od początku istnienia związane było z branżą motoryzacyjną. Podstawą działalności firmy stanowił warsztat samochodowy zajmujący się naprawą aut różnych marek oraz sprzedażą części zamiennych.

Firma zaczęła działalność w serwisie przy ul. Owsianej20, w centrum miasta co na tamte czasy było dużą zaletą ze względu na możliwość dogodnego dojazdu do stacji.

Od roku 1992 firma zaczęła działać w ramach sieci Generalnego Przedstawicielstwa Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Ltd., zajmując się profesjonalnie serwisem samochodów marki Mercedes-Benz, a następnie ich sprzedażą.

W 1997 roku firma otrzymała autoryzacją na sprzedaż i serwis samochodów Mercedes-Benz. W tym samym roku otwarty został salon ekspozycyjny przy pl. Grunwaldzkim 36.

Koniec lat 90. to, mimo kryzysu, czas dynamicznego rozwoju rynku motoryzacyjnego w Polsce. Zmieniające się oczekiwania klientów wobec marki premium spowodowały konieczność budowy nowej firmy. W 2000 roku powstaje salon przy ul. Olsztyńskiej 1. Obiekt zbudowany na bazie architektonicznych standardów marki Mercedes-Benz i zaprojektowany na podstawie koncepcji architekta Wolfganga Abele z centrali firmy w Stuttgarcie do dzisiaj pozostaje jednym z najnowocześniejszych salonów reprezentujących markę Mercedes-Benz w Polsce.

Salon samochodowy nie jest zwykłą firmą usługową. Prowadzenie salonu samochodowego wymaga przede wszystkim zbudowania zasobów personalnych - zespołu pracowników, który dysponuje niezbędnymi kompetencjami i doświadczeniem, a także dba o relacje z klientami firmy. jest to szczególnie ważne w sprzedaży usług serwisowych, części zamiennych oraz samochodów, gdyż sprzedaż w coraz większym stopniu opiera się na relacjach.

Hasło marki Mercedes-Benz „The best or nothing” zobowiązuje nas dealerów, do nieustannego doskonalenia jakości świadczonych usług - przekonuje Wojciech Frączak.

Z osobą Wojciecha Frączaka związany jest tez inny wrocławski salon V-Motors, zajmujący się sprzedażą aut marki Volvo.

- Może nie wszyscy wiedzą, ale pierwszym importerem Volvo w Polsce był znakomity tenisista Wojciech Fibak i dopiero w połowie lat 90. powstała firma Volvo Auto Polska siedziba w Warszawie, której właścicielem był szwedzki koncern Volvo Car Corporation - mówi Wiesław Witka, prezes V-Motors. Ponieważ w tym czasie, a był to początek roku 1996, sprawy rozwoju sieci objął były pracownik Mercedes-Benz znając Wojciecha Frączaka oraz jego możliwości, zaproponował mu również wejście do sieci Volvo.

Decyzja była szybka i myślę, że jej powodem było to, że marka Volvo, która cieszyła się atencja, miała olbrzymie możliwości rozwoju.

Szybko rozwijająca się gospodarka, rosnąca zamożność ludzi oraz łatwiejszy dostęp do źródeł finansowania w tym dynamicznie rozwijających się usług leasingowych, ułatwił zakup tych wtedy drogich, samochodów.

Dla człowieka z branży wybór był naturalny, ponieważ dotychczasowe doświadczenia podniosły na wyższy poziom standardów.

Na dodatek w tym pierwszym okresie wymagania importerów nie były wygórowane; dość powiedzieć, że pierwsze dealerstwo Volvo mieściło się w kontenerze na ul. Korfantego, gdzie również był warsztat blacharski - powiada.

Oficjalnie V-Motors powstało w 2000 roku. Spółka przejęła zarówno umowę dealerską, jak i cały majątek oraz załogę poprzedniej firmy, zachowując również jej nazwę a właścicielem spółki pozostał jej poprzedni dealer.

Poprzednia firma pozostała na rynku i również ma nazwę V-Motors, ale zajmuje się teraz naprawami blacharsko-lakierniczym oraz prowadzeniem stacji kontroli pojazdów w nowoczesnym obiekcie przy ul. Olsztyńskiej we Wrocławiu.

Przedruk z dodatku do Gazety Wyborczej z dnia 28 września 2012 r.
Redaktor prowadzacy - Michał Wilgocki
Autor - Paweł Kuś